Керування

Пошук

Технологія

В основі ІФЧ – сушки лежить здатність молекул води активно поглинати певний спектр ІФЧ – випромінювання. Інфрачервоне випромінювання визначеної довжини хвилі поглинається водою, що міститься в деревині, але не поглинається її тканиною. При цьому органіка деревини з певною часткою достовірності може вважатися за прозору для ІФЧ – променів. Таким чином ІФЧ – енергія без втрат повністю передається воді продукту, нагріваючи її по всій поверхні, і примушує випаровуватися.
Технологічний процес протікає в м’якому режимі при невисоких температурах (+50 – +60°С), дозволяючи сушити деревину будь-якої номенклатури і перерізу до необхідної вологості; займає не багато часу, що, у свою чергу, дає можливість отримувати якісний матеріал при мінімальних витратах.
Інфрачервоний потік потрапляє на поверхню дерева і поглинається ним частково, та частина, яка не поглинулася, — відбивається. Відбиті промені потрапляють на іншу поверхню і поглинаються нею. Цей процес постійний, поки працюють нагрівні панелі. Таким чином, дерево починає нагріватися до температури, що не перевищує температури нагрівних панелей, виходячи з власного коефіцієнта теплоємності. Поглинаючи тепло, дерево нагріває воду в капілярах, внаслідок чого вона починає рухатися і випаровуватися.
Рух вологи в деревині проходить без якого-небудь зовнішнього тиску (відсутність в камері високої температури і повітряного потоку). За рахунок того, що пиломатеріал нагрівається рівномірно по всій довжині і всьому об’єму, внутрішня напруга практично зводиться до нуля. Основна частина вологи виходить в першу-другу добу, після чого випаровування йде за низхідним графіком. Окрім цього, дерево починає віддавати частину тепла навколишньому повітрю, тим самим в камері температура навколишнього середовища піднімається до +50 – +60°С.

Принцип дії
В основі принципу дії інфрачервоної СКД (сушильної камери деревини) «ІНДІГО» покладений спосіб сушки при допомозі ІФЧ нагрівних елементів «ІНДІГО» власного виробництва. Даний спосіб випаровування вологи в продукті, відбувається за допомогою термічного нагріву інфрачервоним випромінюванням певного діапазону довжин хвиль, а видалення вологи – за рахунок примусового вентилювання пароповітряної суміші.
Головним достоїнством даних камер є можливість застосовувати їх для сушки будь-яких видів і сортів заздалегідь розпиляної або оциліндрованої деревини. Тривале випробовування експериментальних камер показало, що найбільша економічна ефективність досягається при сушці твердих сортів деревини та пиломатеріалів з великими поперечними перетинами.
Сушильні камери СКД «ІНДІГО» відрізняються від конвекційних тим, що в них відсутній агент сушки, тобто відсутні витрати на його підігрів і утримання котельних установок.
Тривалість процесу сушки скорочується в 5 – 10 разів в порівнянні з класичною конвективною сушкою.

Конструктивні особливості
Корпус сушки збірно-модульний, складається з окремих секцій, які між собою закріплені болтовими з’єднаннями.
В залежності від кількості секцій сушильна камера може бути:
- двох секційною (передня та задня секції) – об’єм завантаження матеріалу ≈ 15 м3;
- трьох секційною (передня, проміжна та задня секції) – об’єм завантаження матеріалу ≈ 25 м3;
- чотирьох секційною (передня, дві проміжних і задня секції) – об’єм завантаження матеріалу ≈ 35 м3.
Кожна секція вздовж осі поділяється на дві рівнозначні половини (ліву і праву), що переділені середньою стінкою. Таким чином в зібраному вигляді сушильна камера поділена на дві окремих рівнозначних взаємно незалежних пів камери (ліву і праву). На підлозі кожної пів камери закріплені по два рейси, по яких на трекових візках закочується в камеру штабель матеріалу для сушки.
Між дахом пів камери і верхом штабеля розміщена проміжна стеля, яка кріпиться болтовими з’єднаннями до бокової і середньої стінок. Проміжна стеля не доходить в притик до стінок вдовж осі камери, утворюючи таким чином два повздовжніх пристінних повітряних канали, які відповідно розміщені над повітряним проміжком між боком штабеля і стінкою камери.
Між проміжною стелею і дахом пів камери вздовж осі розміщена вертикальна стінка, на якій змонтовано шість осьових вентиляторів обдуву (перемішування повітря) штабеля (по два на кожну секцію пів камери). Вентилятори обдуву розміщені перпендикулярно до осі штабелю, створюючи при роботі поперечний до бокової сторони останнього потік повітря.
В передній секції, кожна пів камера закривається по всій площині дверима з гумовим ущільнюючим профілем, в задній секції зроблено два отвори для витяжних вентиляторів, які разом з електропривідною перепускною заслонкою та випускним трубопроводом змонтовані на основі підлоги ззовні сушки.
Для комфортної роботи, в середині сушильних пів камер, в темну пору доби на стелі кожної секції повинні бути закріплені світильники (по два на кожну половину секції).
Гранично допустиме снігове навантаження на дах не повинно перевищувати 700 Па/м², а вітрове – 120км/год.

Система управління та контролю
Система включає мікропроцесори, які дозволяють управляти сушкою і відстежувати поточні параметри в повністю автоматичному режимі, як в кожній півкамері, так і в цілому по сушильних пів камерах з виведенням даних на сенсорний LCD-дисплей. Управління сушкою здійснюється програмованими логічними контролерами останнього покоління, спостереження за поточними параметрами виконується програмним забезпеченням SCADA. Система комплектується сенсорами температури (2 – 4 шт.) і вологості (8 – 32 пари електродів) з можливістю вимірювання вологості повітря в пів камерах від 0 до 150% і деревини 6 – 90%. Система дає можливість включення сушильної камери в комплекс камер (до п’яти). Система автоматики пропонується в 2 варіантах: BASIC, PROFESSIONAL (все включено), які можуть бути модифіковані і скомплектовані на вимогу замовника.

Спосіб завантаження
СКД «ІНДІГО» представляє собою тип сушильної камери з ручним формуванням штабелю деревини ззовні камери на двох візках (по одному на кожну півкамеру), які в початковій позиції встановлюються на пересувні під’їздні рейкові колії співвісно з відповідними коліями в середині півкамер. Після закінчення формування штабелів візки закочуються в середину півкамер, зовнішні під’їздні шляхи прибираються в бік, закриваються двері – сушильна камера готова до роботи.

Дистанційне керування
Комп’ютер, оснащений монітором, принтером, програмами сушки і останньою версією програмного забезпечення EPL SUPERVISOR, дозволяє відстежувати процес сушки як по локальній мережі, так і через Інтернет або GSM (потрібне додаткове устаткування для підключення).

Інфрачервоний нагрів
Сушка здійснюється панелями, які складаються з плівкових нагрівальних елементів «ІНДІГО» власного виробництва, кожен з яких має потужність 0,165 кВт.

Кліматичне виконання
Нормальні значення кліматичних факторів зовнішнього середовища при експлуатації сушильних камер СКД «ІНДІГО» відповідають виконанню УХЛ 2 по ГОСТ15150-69:
- Робоча температура середовища – в межах від мінус 60 до плюс 40°С;
- Відносна вологість повітря – в межах від 70 до 100%.

Матеріал внутрішньої обшивки камери
В середині пів камер у процесі сушки – атмосфера волого насиченого повітря з домішками агресивних випарів (органічних кислот, лугів, метанолу) в діапазоні температур від мінус 15°С до плюс 85°С при максимальній вологості до 100%. В зв’язку з цим для надійної і довготривалої роботи в даних умовах в якості внутрішньої обшивки використовується стальний оцинкований лист із спеціальним полімерним покриттям.

Загальна характеристика полімерного покриття
Полімерним покриттям є матеріал з органічних полімерів (смол або пластмас) з додаванням пігментів, присадок і розчинників, який створює на поверхні прокату покриття з захисними властивостями. З фізичної точки зору полімерне покриття є плівкою на поверхні прокату, сформованою при гарячій сушці, нанесеною валковим методом рідких ЛФМ (ґрунтовок, викінчувальних і захисних емалей, пласти-золів), що володіє комплексом захисних, декоративних, фізико-механічних та інших спеціальних властивостей. Найважливіші вимоги до покриття – міцне зчеплення (адгезія) окремих шарів один з одним, нижнього шару з основою, твердість, міцність при згинанні та ударі, волого-непроникність, атмосферо-стійкість, хімічна стійкість та інші. Метал з полімерним покриттям складається з металевої основи (холоднокатана або оцинкована сталь) з шаром обробки поверхні, шару ґрунту та шару полімерного покриття.

Види полімерних покриттів
• Поліестер (РЕ, SP) (Polyester, поліефірна смола) – одне з найбільш відомих і поширених і не дорогих полімерних покриттів для сталевого оцинкованого листа. По технологічних причинах товщина покриття не перевищує 25-30 мкм і тому стійкість до механічних дій не висока. Для посилення механічної стійкості застосовують посипання кварцовим піском, проте це здорожує продукт і знижує безпеку його транспортування та стійкість до механічних впливів. Показник теплостійкості до дії інфрачервоного і УФ випромінювання до +120 °С, а нижня температурна межа поліестера складає мінус 60 °С.
• Пластизоль – сімейство колоїдних розчинів полімерів на основі полівінілхлориду. Завдяки високій пластичності покриття товщина полімерного покриття для, наприклад, покрівельного сталевого листа може досягати 200 мкм. Це робить пластизолеве покриття одним з найстійкіших до механічних пошкоджень. Проте низька температурна стійкість (до 60оС), низька стійкість до інфрачервоного і УФ випромінювань і висока ціна (швидке старіння під прямим сонячним випромінюванням) обмежує його застосування.
• Пурал (Pural) – розроблений в компанії Ruukki новий тип полімерного покриття на поліуретановій, модифікованій поліамідом основі. Цей матеріал має хорошу механічну і хімічну стійкість, витримує інфрачервоне і УФ випромінювання, високі температури і великі добові температурні перепади. Мінімальна температура при роботі з листами, покритими Pural -15°С, максимальна – +120°С. Товщина покриття складає 50 мкм. Цей вид дорожчий за поліестер, але на сьогоднішній день – це одне з найбільш оптимальних покриттів по поєднанню високих експлуатаційних характеристик та ціни.
• PVDF (Полідіфторіонад) – сучасний композитний фторополімер, що складається з полівінілфториду (80%) і акрилу (20%). Це міцне покриття товщиною 27 мкм, найбільш стійке до інфрачервоного і УФ випромінювання, практично не вицвітає, має красивий блиск, володіє самозмиванням. Одне з найстійкіших до механічних пошкоджень, до агресії природи і до грубощів монтажників. Глянцева поверхня PVDF може мати металевий відтінок в сріблястих або мідних тонах. Для додання металевого блиску стандартне покриття PVDF доповнюється шаром прозорого лаку з пігментом «металік». Це найдовговічніше полімерне покриття, воно застосовується навіть в умовах агресивних середовищ, таких, як морське побережжя. Ідеально підходить до умов сушильних камер.
• Aluzinc®  - сталь має захисне металеве  покриття, що перебуває   на 55%  з алюмінію, на 43,4% з цинку і на 1,6% з кремнію. Товщина алюцинкового покриття 20 мкм (150г/м2). Алюміній, завдяки оксидній плівці, що з’являється на покритті, на порядок підвищує корозійну стійкість матеріалу виробів. Крім того, вироби з Aluzinc® практично не міняють свій зовнішній вигляд в процесі експлуатації. Саме завдяки оксидній плівці, Aluzinc® має високу корозійну стійкість та незмінність зовнішнього вигляду. Проведені тести на відкритому повітрі показали, що після 30 років експлуатації, піддавшись різним умовам навколишнього середовища, на матеріалі не з’являються ніякі сліди іржі. Висока корозійна стійкість дозволяє застосовувати вироби з Aluzinc® на дахах, з кутом нахилу менше 5 градусів. Aluzinc® не темніє на відміну від оцинкованої сталі, не вицвітає і не дряпається, має натуральний сріблястий блиск, завдяки 100% металевому покриттю користується великим попитом. З погляду жаростійкості Aluzinc® має перевагу серед металевих покриттів, він не виділяє отруйної пари і не спалахує. Ідеально підходить до умов сушильних камер.

Примітка: Британське Бюро Сертифікації (British Board of Agreements) так оцінює термін служби Aluzinc® до появи перших ознак корозії:
• у сільському середовищі: 20 років;
• у промисловому середовищі: 15 років;
• у міському середовищі: 15 років.

Порівняльні характеристики полімерних покриттів

Властивості покриттів

Поліестер
(PE, SP)

Пластизоль

Пурал (Pural)

PVDF
(PVF 2)

Aluzinc®

Товщина мкм

25

200

50

27

20

Корозійна стійкість

хороша

низька

хороша

відмінна

відмінна

Стійкість до атмосферних дій

хороша

відмінна

відмінна

хороша

відмінна

Механічна стійкість

задовільна

відмінна

хороша

відмінна

відмінна

Стійкість до інфрачервоного і ультрафіолетового випромінювання

задовільна

задовільна

хороша

відмінна

відмінна

Стійкість до механічних пошкоджень

середня

відмінна

хороша

хороша

відмінна

Збереження зовнішнього вигляду

середня

задовільна

хороша

відмінна

відмінна

Корозійна стійкість
- Соляний тест, год/мкм
- Водяний тест, год., не менше


20
1000


5
1000


20
1000


37
1000


50
1500

Макс. температура, що допускається °С

120

60

120

120

315

Мін. темп. обробки, що допускається, °С

-10

+10

-15

-10

-30

Система ізоляції
Стіни, дах, підлога може виконуватися в двох принципово різних базових варіантах:
Сендвіч-панельна ізоляція (СПІ). Каркас корпусу сушильної камери – полегшений, виконаний по несучій схемі. Для ізоляції стін використовуються сендвіч-панелі, загальна товщина ізоляції – 100мм. Внутрішній лист товщиною 1 мм – стальний оцинкований лист, покритий спеціальним полімерним покриттям, стійким до агресивних середовищ, зовнішній лист – гофрований стальний оцинкований лист, покритий спеціальним полімерним покриттям, між ними знаходиться прошарок з вогнестійкої мінеральної вати з підвищеною термічною і акустичною ізоляцією (100 мм, щільність 40 кг/м²). Для ізоляції даху використовуються панелі з гофрованої сталі, ізольованої високоміцним поліуретановим покриттям завтовшки 120 мм. Це зроблено з тієї причини, що дах нагрівається більше всього, і в той же час існує ризик втрати тепла. Ізоляція підлоги – мінераловатна.
Мінераловатна ізоляція (МВІ). Каркас корпусу сушильної камери – зміцнений, виконаний по несучій схемі. Всі конструктивні площини сушильної камери ізолюються плитами базальтової мінеральної вати IZOVAT 45 (80 мм, щільність 45 кг/м²) виробництва Житомирського заводу ізоляційних матеріалів. В базовій комплектації зовнішня обшивка сушильних камер виконана з оцинкованого стального листа з полімерним покриттям із пластизолю, внутрішня – оцинкований стальний лист з полімерним покриттям із Пуралу.

Спосіб реалізації інфрачервоного нагріву
В кожному з варіантів виконання можливі три способи інфрачервоного обігріву штабеля матеріалу:
• Стіновий обігрів (СО). В кожній пів камері всі нагрівні панелі на бокових стінках з’єднані у дев’ять вертикальних рядів по дві панелі в кожному. На підлозі і даху – в один повздовжній ряд по дев’ять панелей в кожному ряду. При такому способі обігріву корисний об’єм завантаження камери є максимальним. Спосіб особливо ефективний при сушці пиломатеріалів хвойних і м’яких листяних порід товщиною до 50мм.;
• Панельний обігрів (ПО). Нагрівні панелі конструктивно виконані у вигляді нагрівних рамок, які закладаються безпосередньо в штабель з пиломатеріалом. Штабель формується шляхом чергування шару дощок з нагрівною рамкою. При сушці пиломатеріалу товщиною до 25 мм можливе укладання дощок у два шари через прокладку 25 мм. Спосіб особливо ефективний при сушці пиломатеріалів твердих листяних порід. При такому способі обігріву корисний об’єм завантаження камери є мінімальним.;
• Комбінований обігрів (КО). Нагрівання проходить одночасно зі стін і через нагрівні рамки у штабелі. Корисний об’єм завантаження камери є мінімальним. Спосіб особливо ефективний при сушці товстих твердих листяних порід і оциліндрованого бруса.

Технічні параметри
Тип струму - змінний трьохфазний
Номінальна напруга живлення – 380 В
Частота струму – 50 Гц
Режим роботи – довготривалий
Температура в зоні сушки – +40 – +50 °С

Змінні дані в залежності від конструктивного виконання та ІФЧ нагріву

Позначення сушильних камер

СКД «ІНДІГО»
15-СПІ

СКД «ІНДІГО»
25-СПІ

СКД «ІНДІГО»
35-СПІ

Розрахунковий об’єм умовного пиломатеріалу, що завантажується, м3

15

25

35

Виконання ізоляції

СПІ

СПІ

СПІ

Вид інфрачервоного обігріву

Комбінований

Комбінований

Комбінований

Полімерне покриття зовнішньої обшивки*

Пластизоль

Пластизоль

Пластизоль

Полімерне покриття внутрішньої обшивки*

Пурал

Пурал

Пурал

Довжина загальна камер, м не більше

5940

8360

10780

Ширина загальна камери, м не більше

3650

3650

3650

Висота загальна камери, м не більше

3890

3890

3890

Довжина внутрішня пів камери, м не більше

4680

7100

9520

Ширина внутрішня пів камери, м не більше

1600

1600

1600

Висота внутрішня пів камери, м не більше

2810

2810

2810

Довжина штабелю, м не більше

4100

6500

9200

Ширина штабелю, м не більше

1200

1200

1200

Висота штабелю, м не більше**

2480

2480

2480

Встановлена потужність, КВт всього не більше, в. т. ч.:

40,64

57,58

78,48

Нагрівних панелей

35,64

51,48

71,28

Вентиляторів і додаткового обладнання

5,0

6,1

7,2

Середня споживана потужність, КВт не більше

6,77

6,59

13,08

Маса камери, кг не більше

9280

11600

14500

Примітки:
* По бажанню замовника вид покриття може бути змінений. При замовленні покриття зовнішньої обшивки з поліестеру ПАТ «Індуктор» знімає з себе всі зобов’язання по дотриманню гарантійного терміну експлуатації.
** В комбінованому виді інфрачервоного обігріву по окремому замовленню можлива поставка нагрівних рамок збільшеної потужності.

- Можливий варіант виготовлення сушильної шафи в конструктивному виконанні, комплектації і компоновці згідно вимог замовника.
- ПАТ «Індуктор» залишає за собою право внесення конструктивних змін без погодження з замовником з ціллю покращення експлуатаційних характеристик сушильних камер, які можуть привести до не значних змін у вище наведених характеристиках.
- В кожній сушильній камері можна сушити пиломатеріал завтовшки від 20 до 200-250 мм. Це закладено в самому принципі конструкції сушильної камери.

Середньостатистична тривалість сушки

Час сушки залежно від початкової вологості пиломатеріалу до 8%

Тип матеріалу

Товщина дошки

Час сушки

Дошка хвойних порід

25 мм

4-5 діб

Дошка хвойних порід

50 мм

5-7 діб

Дошка м’яких листяних порід

25 мм

4-5 діб

Дошка м’яких листяних порід

50 мм

5-7 діб

Дошка твердих листяних порід

25 мм

4-5 діб

Дошка твердих листяних порід

50 мм

5-7 діб

Час сушки залежно від початкової вологості пиломатеріалу до 18%

Тип матеріалу

Товщина матеріалу

Час сушки

Брус, лафет

100 мм

7-9 діб

Брус, лафет

210 мм

9-11 діб

Комплект та умови постачання, транспортування
В комплект постачання базового виконання сушильної камери входять:
- корпус сушильної камери в розібраному вигляді (3 секції, які монтуються на місці);
- шість трекових візків;
- комплект внутрішніх рейкових шляхів (4 шт. по 6600 мм);
- пульт управління;
- зовнішні направляючі шляхи для візків.

Гарантії, термін постачання, умови оплати
- ПАТ «Індуктор» гарантує відповідність сушильних камер СКД «ІНДІГО» вимогам діючих стандартів на території України і міждержавних стандартів країн СНД при умові дотримання правил експлуатації, транспортування, зберігання і монтажу, які вказані в експлуатаційній документації на продукцію.
- Гарантійний термін експлуатації сушильних камер – 36 місяців з моменту введення в експлуатацію.